z11

Ošetrovanie dreveného nábytku

Ak chcete mať drevený nábytok v perfektnej kondícií je nutné pravidelne sa oň starať. Čiastočky prachu a iných, vzduchom prenášaných, usadenín, ktoré sa vo vrstvách hromadia na vašom nábytku môžu spôsobiť jeho poškriabanie. Okrem toho môže prach spôsobovať aj alergie a výrazne negatívne vplýva aj na astmatikov.  Väčšina prachu sa na váš nábytok dostáva z tkanín, takže nezabudnite na pravidelné vysávanie.

Aby ste pri utieraní prachu zabránili opätovnému rozptýleniu prachu v priestore navlhčite si froté handričku a nábytok zľahka utrite. Prebytočnú vlhkosť z neho odstráňte jemným froté uterákom.

Pri čistení dreveného nábytku nikdy nepoužívajte univerzálne čistiace spreje, aké sa používajú na kuchynské stoly, pokiaľ daný nábytok nemá plastovú vrstvu. Prípadné lepkavé miesta na povrhu môžete ošetriť mydlom a vodou. Namočte handričku, ktorá nepúšťa vlákna do vody s mydlom, alebo jemným saponátom. Handričku vyžmýkajte čo možno najviac a nábytok utrite. Následne miesto utrite suchou mäkkou handričkou.  

Olejové leštidlá, čistiace prostriedky a nábytkové oleje chránia drevo tým, že robia povrch klzkejším. Neponúkajú však tvrdú ochrannú vrstvu. Väčšina komerčných sprejov a tekutých leštidiel na nábytok obsahuje silikónový olej, ktorý môže poskytnúť určitú ochranu. Majte však na pamäti, že výrobky, ktoré obsahujú vysoké percento oleja spôsobujú, že na vašom nábytku vidno „zacapkané“ miesta od rúk. Zároveň myslite na to, že ak ste týmito prípravkami váš nábytok v minulosti ošetrovali, zvyšky prípravkov môžu prekážať pri prípadom lakovaní nábytku.

Nábytok nikdy neošetrujte čistým olivovým olejom. Ten totiž prach neutiera ale rozmazáva a zároveň aj priťahuje. Na oživenie nábytku však olivový olej použiť môžete, odporúčame pripraviť si roztok podľa nášho domáceho receptu:

Zmiešajte rovnaké podiely olivového oleja, denaturovaného alkoholu, terpentínovej gumy a precedenej citrónovej šťavy. Roztok na povrch nábytku nanášajte mäkkou handričkou a utrite čistou handrou.